Linkek a témában:
A kutyák származása
A magyar kutyafajták eredetének tudományos vizsgálatával világszerte sokan foglalkoznak. A kutatások mai állása alapján csak valószínűsíteni tudjuk, hogy akárcsak a magyar nép: Ázsia füves sztyeppjeiről származnak és a népvándorlás folyamán kerültek a Kárpát-medencébe.
A kutatóknak nagy segítséget nyújt az a nagyfokú átörökítőképesség, amely évszázadokon át megőrizte e fajták karakterét, jellegét és fajtabélyegeit. Ezen az úton, összehasonlító vizsgálatokkal tudják az ezer évet mindenképpen jóval meghaladó eredetkövetkeztetést valószínűsíteni.
Az ősmagyarok háziállatai
A magyar vitéz mellé sírjába nemcsak paripáját, hanem kutyáját is elföldelték, bár honfoglalóink kutyacsontvázai a temetőkben többnyire a sírok közötti gödrökben kerültek eltemetésre. A kutyát a honfoglalás korában is - csakúgy, mint annak előtte - elsősorban őrző, védő funkciója, vadásztársi segítőkészsége és képessége miatt tartották. A kutyák együtt vonultak gazdáikkal
Ősi állataink: A kutya
A történelmi idők kezdetétől fogva a kutya, mint háziállat megtalálható az ember mellett. A Kynológiai Világszervezet hivatalosan kilenc önálló őshonos magyar kutyafajtát tart nyilván: puli, pumi, mudi, kuvasz, komondor, rövidszőrű-, és drótszőrű magyar vizsla, magyar agár, erdélyi kopó.
Ezeknek az ősi magyar kutyafajtáknak kitűnő az örökítőképességük, megőrzésük nemzeti érdek. A fajták tudományos szelektálása és nemesítő tenyésztése csak a múlt század második felében kezdődött.
Magyar vizsla - fajtaleírás
Magyar vizsla fajta leírása - tulajdonságai, szokásai, gondozása, mire figyeljünk oda!
Duna-Tisza Magyar Pásztor- kutyás Hagyományőrző SE.
Céljainkból adódó feladataink: pásztorkutyás terelőversenyek és egyéb kutyás sportrendezvények szervezése, a magyar pásztorkutyások között a sport iránt érdeklődők összefogása és segítése, a fiatalság számára fejlődésüket elősegítő, a magyar néphagyományokban gyökerező egészséges szabadidő eltöltés lehetőségének biztosítása, versenyszellemük formálása.
A Magyar Kutyafajtákért Alapítvány
Alapítványunk 2005-ben jött létre abból a célból, hogy a 9 magyar védett fajtakutya továbbélését, védelmét, felelős tartását és tenyésztését elősegítse.
Ennek érdekében sokrétű tevékenységet folytatunk, az információs rendszer működtetésén át az iskolások és óvodások részére megtartásra kerülő elődadás sorozatról felelős állattartás címen.
Hungarikum.lap
Mi a Hungarikum? A hungarikum szó jelentése magyar mű vagy magyar termék. A fogalmat három különböző területen is használják: könyvtártudományban; élelmiszeriparban és a kereskedelemben; Hungaricum Club tagjaival, termékeivel kapcsolatban. Ismerjük meg az igazi Hungarikumokat!
Fajtatiszta állatnyilvántartás
Fajtatiszta és egyéb állatok online adatbázisa